Zoga – nowa metoda terapii w ruchu.

Opisywana najczęściej jako koncepcja ruchowa. A skoro koncepcja, to musi być pewnym założeniem, planem na to, by rozwiązać zaistniały problem. I rzeczywiście powstała jako autorska terapia ruchu, której podstawą jest integralność strukturalna. Jest dokonywaniem zmian w ciele w taki sposób, by poprawić jego funkcjonowanie wobec grawitacji.

Zoga i jej główne cele.

Celem zogi jest przede wszystkim przywrócenie choremu sprawności i swobody w poruszaniu się w przestrzeni. W praktyce tej ważne jest osiąganie harmonii i wyższego poziomu równowagi ułożenia ciała w grawitacji.

Co to jest zoga?

To połączenie terapii manualnej z ruchem. Analizy ciała dokonuje się więc na dwóch płaszczyznach: statycznej i ruchowej. Obserwuje się relację ułożenia ciała pacjenta do jego ruchu w przestrzeni. Bada się reakcję mechaniczną tkanek miękkich i ruch kości.

Terapia manualna (statyczna) to techniki wisceralne używane przez terapeutę, który za pomocą delikatnych ruchów dłoni, mobilizuje narządy wewnętrzne do pracy. Organizm ludzki ma zdolności do regeneracji. Niestety na skutek różnych czynników takich jak: bóle, napięcia, zesztywnienia, tkanki często nie współpracują ze sobą. Zadanie terapeuty polega tutaj na pobudzeniu ich funkcjonalności. Do terapii manualnej wlicza się także pracę na powięziach. Terapeuta poprzez precyzyjne ułożenie ciała mobilizuje ruch tkanek w taki sposób, by przywrócić ich prawidłowy ślizg w obrębie warstwy zesztywnienia lub zapalenia. Łamie się w ten sposób utrwalony, globalny wzorzec ruchowy. Krok po kroku układa się nowy, prawidłowy schemat ruchu dla całej motoryki ciała. Zmiana postawy ciała na neutralną jest tu celem nadrzędnym.

Ruch (terapia manualna) oparty jest na praktyce jogi. Pacjent wykonuje asany pod okiem terapeuty po to, by przetestować i zmobilizować ruch ślizgowy tkanek w nowych kierunkach. Używa się takich pozycji, które najbardziej otwierają i uruchamiają stawy. Odpowiednio dobrane asany do pacjenta, wymuszają ślizg tkanek w kierunkach dotąd jeszcze nieużywanych. Różne wektory ruchu pociągają za sobą warstwy powięziowe, a te zaczynają pracować i wpływać na tkanki i pracę mięśni.

Zoga jest połączeniem medycyny naturalnej i terapii ruchem. Oddziałuje na ludzki organizm w sposób holistyczny. Uczymy się swojego ciała i jego ruchu w sposób świadomy. Obserwujemy, jak tkanki komunikują się ze sobą i jak współpracują. Joga w tej praktyce jest swoistym pytaniem. „Ruch” w tej terapii pyta. Odpowiedzią jest obserwacja, wyciąganie wniosków i odpowiedni koncept na harmonijne egzystowanie naszego ciała. O zodze często więc mówi się w kontekście postawy 4D. Tu grawitacja leczy ruch. Terapeuta uczy, jak ruch pogodzić z jej siłą, a potem ona harmonizuje nasze ciało i przywraca je do pełnej sprawności.

0 Comments

Leave a Comment