Dlaczego ćwiczenia to ważna część zdrowego trybu życia?

Coraz częściej powtarza się nam, że prowadzenie zdrowego trybu życia to najskuteczniejszy sposób, żeby zadbać o nasze ciało i nasz stan w późniejszych okresach naszego życia. Poza zdrowym odżywianiem i dbaniem o utrzymywanie zdrowych relacji ze swoimi bliskimi, ważnym jego elementem są też regularne ćwiczenia i zapewnienie sobie ruchy, szczególnie na świeżym powietrzu. Zdrowe ciało też jest bardzo ważne.

Okazuje się, że sama dieta nie wystarczy, żeby nasz organizm czuł się z nami komfortowo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego albo notorycznie ignoruje to, że ruch to podstawowy sposób na zadbanie o nasze ciało. Nikt nie jest stworzony do leżenia na kanapie całymi dniami i oglądania seriali, nawet jeśli dziś zdaje nam się, że właśnie tego najmocniej potrzebujemy. Możemy nie móc wykonywać jakichś aktywności fizycznych, ale jedna niedogodność nie zamyka przed nami wszystkich drzwi i o ile tylko mamy taką możliwość, powinniśmy dbać o to, żeby codziennie wykonywać jakąś aktywność.

Nie chodzi nawet o intensywne ćwiczenia, ale o spacer po pracy albo piętnastominutową praktykę jogi. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zdiagnozowania u nas wielu chorób, w tym również tych związanych z układem krążenia. Do tego pomagamy naszemu ciału na regenerację po trudnym dniu pracy. Jeśli dostosujemy rodzaj ćwiczeń do naszych problemów, możemy dzięki nim zadbać o obolałe kości czy mięśnie. No i oczywiście zapobiegamy procesowi starzenia się naszego ciała, a w zasadzie zaniku mięśni i złapania ospania na starość. Im dłużej pozostajemy aktywni, tym dłużej nasz organizm będzie się bronił przed starością.

Może się oczywiście zdarzyć, że ćwiczenia nam zaszkodzą, ale niekoniecznie będzie to wina samej aktywności fizycznej, a naszego braku przygotowania czy pomijaniu rozgrzewki. Jeśli nie masz doświadczenia albo chcesz zacząć uprawiać jakiś ekstremalny sport, nie rób tego bez wcześniejszego przygotowania, na przykład konsultacji z lekarzem, który może powiedzieć Ci, czy dany rodzaj ćwiczeń nie będzie dla Ciebie niebezpieczny. Nie ma co wystawiać się na próbę i niszczyć stawy czy mięśnie, które są już nadwyrężone. Kluczem do zdrowego treningu jest umiar i wsłuchanie się w potrzeby naszego organizmu.

0 Comments

Leave a Comment