Polskie zamki – Chojnik

Chojnik to jeden z najciekawszych zamków, jakimi może nas oczarować Dolny Śląsk. Wizyta na jego murach to jeden z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki w Karkonosze. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Z jakich względów warto mu poświęcić nieco więcej uwagi?

Zamek Chojnik i jego miejsce na mapie Dolnego Śląska

Zamek Chojnik leży na terenie Sobieszowa – malowniczej dzielnicy Jeleniej Góry, na terenie której miły urlop spędzą i miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i ci turyści, którzy w Karkonoszach szukają historycznych ciekawostek. Zamek Chojnik wznosi się dumnie na szczycie wzgórza górującego nad okolica, a z jego wieży rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską oraz okolice. Warto zatem drapać się na szczyt wzgórza, choć droga taka zajmuje około 30 minut. W tym czasie można cieszyć się wędrówką po obszarze, który ze względu na swą przyrodniczą wartość stał się enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.

Z kart historii – zamek Chojnik i jego dzieje

Zamek Chojnik został zbudowany w XIV wieku z inicjatywy księcia Bolka II. Od samego początku zamek ten miał pełnić rolę fortyfikacji, będącej integralną częścią umocnień strzegących granic księstwa. W czasach Schaffgotschów zamek ten został przebudowany w modnym wówczas stylu renesansowym, przez co utracił część swych walorów obronnych. Aż do wielkiego pożaru, który wybuchł w 1675 roku, zamek ten był główną siedzibą rodu Schaffgotschów. Wielkie zniszczenia wyrządzone przez ogień sprawiły, że ród ten nie zdecydował się na odbudowę swej rezydencji. Dziś zabezpieczone ruiny zamku są nie tylko cennym zabytkiem, ale i jedną z najważniejszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po tej części Dolnego Śląska. Dodatkowo przyciągają tu liczne imprezy historyczne oraz turnieje rycerskie, w których chętnie uczestniczą i miłośnicy dawnych czasów, i turyści, którzy chcą w Karkonoszach spędzić wolny czas w ciekawy i pouczający zarazem sposób.

Okolice zamku Chojnik kuszą licznymi atrakcjami, a na rozwój turystyki w tym rejonie wpływa też bliskość Szklarskiej Poręby oraz Jeleniej Góry. Dzięki temu w rejonie zamku Chojnik czekają na gości tanie noclegi, które można znaleźć w licznych domach wycieczkowych, pensjonatach oraz w prywatnych gospodarstwach agroturystycznych. Dzięki im każdy z nas może bez problemów zaplanować dłuższy urlop w tej części Dolnego Śląska i poświęcić więcej czasu na wędrówki po okolicy zamkowego wzgórza.

0 Comments

Leave a Comment