Śladami Harrego Pottera – gdzie wybrać się na wakacje z dziećmi?

Harry Potter zawładnął sercami najmłodszych, dając im nadzieję, że świat o którym marzą być może faktycznie istnieje. Fruwające przedmioty, latające miotły, czarujące różdżki i peleryna niewidka, to marzenie najmłodszego fana tej powieści. Każdy chciałby doświadczyć czarów i magii, znaleźć się w Komnacie Tajemnic, albo udać się w pogoń za dementorami i zbliżać się do chmur na grzbiecie Hardodzioba.

Oczywiście takie rzeczy nigdy się nie zdarzą i choć cała powieść została wymyślona, podobnie jak miejsca, które opisuje autorka powieści, to niektóre istnieją naprawdę i można je zobaczyć na własne oczy. 

Leadenhall Market w Londynie

Ulica Pokątna po brzegi wypełniona przyszłymi czarodziejami, gromadziła uczniów, którzy potrzebowali zaopatrzyć się w magiczne różdżki, czarodziejskie zwierzęta, czy książki niezbędne do odbywania lekcji w szkole magii. To właśnie tam Harry znalazł odpowiednią dla siebie różdżkę. Filmową inspiracją do stworzenia tej wspaniałej ulicy był Rynek Leadenhall Market przy Gracechurch Street w Londynie. I chociaż w realnym świecie nie znajdziecie tam magicznych przedmiotów, to można przespacerować się kostka brukową tej części Londynu i poczuć się jak główny bohater filmu.

Katedra w Gloucester

Pamiętacie scenę, w której Harry i Ron biegną na pomoc Hermionie zagrożonej przez pojawienie się trolla? Albo krwawy napis, który mówił o śmierci mugoli? A może pamiętacie biedną koteczkę Noris, która straciła życie zamieniając się w postać ze skały po tym, jak ujrzała bazyliszka? Te i inne sceny odgrywane były właśnie w Katedrze świętego Piotra w Gloucester. To przepiękny obiekt posiadający tysiące niekończących się korytarzy, bogato zdobione i kolorowe witraże, ścienne malowidła i liczne filary podtrzymujące gotyckie sklepienia.

Wiadukt Glenfinnan, północna Szkocja

Pociąg mający swój start w Londynie, przy peronie 9 i ¾ wiózł dzieci prosto do szkoły magii w Hogwarcie. Jednym z miejsc, które znajdują się zarówno w filmie jak i w prawdziwym życiu jest wiadukt w ciągu linii kolejowej West Highland Line nad doliną rzeki Finnan w Szkocji nieopodal Glenfinnan. Usytuowany w przepięknej, pełnej zieleni scenerii jest idealnym miejscem, które można zobaczyć podczas wakacyjnych podróży. Tory utrzymywane na kamiennych filarach w pobliżu gór i rzeki robią imponujące wrażenie i zachwycą nie tylko fanów Harrego Pottera.

Christ Church College w Oksfordzie

W jakim domu chciałbyś się znaleźć zasiadając do stołu na Wielkiej Sali i czekając na decyzję Tiary Przydziału? To miejsce w Harrym Potterze pojawia się tak często, że nie sposób go nie znać. To właśnie tam odbywały się wielkie uczty z zastawionymi stołami, w tym miejscu rozpoczynał się i kończył rok szkolny w Hogwarcie, a także tutaj miały miejsce lekcje teleportacji. Ta sala i ten obiekt istnieją naprawdę, a mowa oczywiście o jadalnii w Christ Church College – kolegium, które wchodzi w skład University of Oxford.

Zamek Alnwick

Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie nie istnieje. W książce, to odrębna budowla stworzona dzięki bogatej wyobraźni J.K. Rowling, natomiast w filmie, to zlepek wielu różnych miejsc, w których kręcone były sceny. Jednak najbardziej zbliżoną wersją do tej z powieści jest właśnie zamek położony w Alnwick. To ten obiekt najczęściej widzimy na filmowych ujęciach, tutaj też odbywały się lekcje latania na miotłach.

Warner Bros. Studios w Leavesden

Warner Bros. Studios to miejsce, w którym kręcono wiele scen Harrego Pottera, a wszystkie komnaty i stroje znajdują się tam do dziś, stanowiąc wielką atrakcję turystyczną. Dzięki temu możesz spełnić marzenie swojej pociechy – stanąć na peronie 9 i ¾, odwiedzić Wielką Salę, Komnatę Tajemnic, czy zobaczyć horkruksy. Wycieczka śladami Harrego Pottera będzie za pewne ogromna radością nie tylko dla najmłodszych ale dla całej rodziny – w końcu wszyscy lubimy czasem poczuć się dziećmi.

0 Comments

Leave a Comment