Zajęcia sportowe dla dzieci. Na jakie się zdecydować?

Ruch w obecnych czasach stanowi wyzwanie nie tylko dla dorosłych, ale także dla młodego pokolenia. Dostępność urządzeń elektronicznych, liczne bodźce i atrakcje jakich dostarczają najmłodszym wcale nie zachęca ich do wyjścia na rower, plac zabaw, czy spacer do parku. Tym, którzy wychowywali się w innej rzeczywistości nie mieści się w głowie, jak zamiast zabawy na świeżym powietrzu można wybrać gry na laptopie, a jednak, co raz częściej tak to wygląda.

Postęp to zmora cywilizacji?

Kiedy ja byłam dzieckiem i karano mnie brakiem możliwości wyjścia na podwórko, moje duże dziecinne życie traciło sens. Dzisiaj w ramach można by powiedzieć, że dla niektórych karą byłby nakaz wyjścia z domu i spędzenie czasu poza grubymi murami domu. Czasy bardzo się zmieniły, a tym samym my również ewoluujemy. Dostosowujemy się do sytuacji, na które niekiedy nie mamy wpływu, żyjemy szybko, nie mamy wystarczająco dużo czasu i uwagi dla naszych dzieci, niekiedy nawet sami podsuwamy im pomysł pogrania na telefonie, żeby chociaż na chwilę znaleźć się sam na sam ze sobą. jakiejkolwiek

Brak ruchu ma ogromny wpływ na nasz organizm, dlatego warto dbać o ten aspekt w przypadku naszych dzieci. Zbyt mała i aktywność fizyczna i dostęp do świeżego powietrza osłabia układ odpornościowy, mięśnie, powoduje cykliczne zmęczenie i złe samopoczucie. Jeżeli nasze dziecko ma zbyt mało ruchu i nie jesteśmy w stanie zmobilizować go do większej aktywności warto pomyśleć.

Jak przekonać dziecko do zajęć sportowych?

Nie każde dziecko jest fanem rzucania się w wir ćwiczeń, uprawiania sportów czy nawet biegania po podwórku. Coś o tym wiem, ponieważ długo próbowaliśmy zainteresować syna jakimkolwiek sportem. Było dużo pomysłów i wiele rozważań, ale każda propozycja nigdy nie dochodziła do skutku. U nas po długim czasie wygrał basen i jest adorowany do dnia dzisiejszego bez względu na stan zmęczenia, dzień tygodnia, czy aktualizacje w nowych grach syna.

Jednak zanim dziecko samo odkryje na jaki rodzaj zajęć sportowych chciałoby uczęszczać warto interesować się klubami sportowymi, które często prowadzą zajęcia pokazowe. Na takich spotkaniach można poznać trenerów, innych kolegów i sprawdzić się w danej dziedzinie sportu. Dobrym rozwiązaniem, zawsze dostępnym pod ręką jest Youtube. Wyszukanie na nim filmików innych dzieci uprawiających jakiś sport może zachęcić malucha do zrobienia tego samego, albo skłonić go do poszukania innej aktywności fizycznej. Film zobrazuje, że to co jest być może dla naszego dziecka przerażające, okaże się przyjemne i sprawi dużo frajdy.

Warto też podejść do tematu dodatkowych zajęć sportowych z dystansem i cierpliwością. Zmuszanie dzieci do uczęszczania na spotkania w takich grupach może być bardzo nieefektywne, dziecko nie będzie miało z tego żadnej radości, a Ty staniesz się wrogiem numer jeden.

Basen – dlaczego warto z niego korzystać nawet w zimie?

Basen wspiera rozwój ruchowy dziecka i kształtuje sylwetkę. Woda działa kojąco i rozluźniająco, poza tym większość dzieci lubi wodę i wszystkie związane z nią zabawy. Pomimo że w tak młodym wieku dzieci zazwyczaj nie skarżą się na bóle kręgosłupa czy stawów, to pływanie poprawia ich kondycję.

Zajęcia na basenie to nie tylko zabawa i nauka pływania, ale poprawianie funkcji myślenia i zastanawiania się nad wykonywanymi czynnościami. Zanim dziecko nauczy się pływać i pozna wszystkie niezbędne techniki musi zrozumieć, iż pomimo, że w początkowych fazach ciało idzie na dno, tak naprawdę jest lżejsze do wody i będzie się na niej unosić. Musi też wiedzieć, że pływanie to odpychanie się od wody – brzmi dziwnie, ale dobry trener jest w stanie to wytłumaczyć, a także zobrazować.

Judo – jakie płynął z niego korzyści?

Trening judo uczy dzieci od najmłodszych lat koordynacji ruchowej, utrzymywania równowagi, dodatkowo kształtuje i wpiera siłę, szybkość i wytrzymałość. To nie wszystkie jego zalety. Judo to także trening umysłu i serca – uczy szacunku do przeciwnika, nielekceważenia go, wspiera chęć do dalszego doskonalenia siebie.

Judo pozwala poznać lepiej siebie i swoje możliwości fizyczne. Angażuje, rozwija miłość do sportu, pozwala się wyciszyć i rozładować negatywną energię. Treningi judo to nie pokaz siły, w której mamy pokonać słabszego lub zrobić komuś krzywdę. To przede wszystkim walka z własnymi słabościami i panowanie nad swoim ciałem oraz precyzyjność ruchów.

Inne aktywności fizyczne

Liczne firmy i kluby fitness proponują wiele zajęć ruchowych dla dzieci. Warto zachęcać nasze pociechy do sportu, ale zachęcanie nie oznacza zmuszania. Czasem najlepiej sprawdzi się metoda małych kroków – zwiększona ilość spacerów, amatorska gra w piłkę nożną z rodziną, albo przejażdżka rowerowa. Najważniejsze to być w ruchu – nie ważne czy na zajęciach dedykowanych, czy wspólnych wypadach rodzinnych.

0 Comments

Leave a Comment