Zmarszczki nie są wyłącznie oznaką starzenia się skóry. Sprawdź jak sobie z nimi poradzić i co prowadzi do ich powstawania!

Zmarszczki to jedna z oznak starzenia się skóry. Powstają, gdy skóra traci elastyczność i jędrność z powodu naturalnego procesu starzenia, ale także w wyniku ekspozycji na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, nadmierna konsumpcja alkoholu, stres i brak snu. Główną przyczyną powstawania zmarszczek jest utrata kolagenu i elastyny, które są białkami strukturalnymi obecnymi w skórze. Kolagen odpowiada za utrzymanie sprężystości i jędrności skóry, a elastyna umożliwia skórze powrót do pierwotnej formy po naciągnięciu.

Co to właściwie znaczy, że skóra się starzeje i kiedy możemy mówić o tym procesie?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że wraz z wiekiem, produkcja kolagenu i elastyny w organizmie spada, co prowadzi do utraty sprężystości i jędrności skóry oraz powstawania zmarszczek. Starzenie się skóry to również skłonność do nadmiernego jej przesuszania, utrata jej gęstości, powstawania plam, a nawet odczuwalne swędzenie. Jednak „z wiekiem” nie oznacza wcale w wieku 40 czy 50 lat. Produkcja kolagenu zwalnia około 25 roku życia i z biologicznego punktu widzenia już wtedy mówimy o tym, że rozpoczął się proces starzenia się skóry. Co jeszcze ma wpływ na ten proces? Szkodliwe działanie wolnych rodników, które uszkadzają strukturę DNA komórek i spowalniają procesy regeneracyjne skóry.

Co jeszcze sprawia, że nasza skóra nie wygląda młodo i zdrowo? Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry.

Bariera hydro lipidowa skóry to warstwa ochronna, która chroni skórę przed utratą wody i szkodliwym wpływem substancji zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, bakterie i promieniowanie UV. Składa się ona z dwóch części: warstwy lipidowej i warstwy hydrolipidowej. Warstwa lipidowa skóry to mieszanka kwasów tłuszczowych, wosków, cholesterolu i triglicerydów, które tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry. Warstwa hydrolipidowa skóry to mieszanina wody, soli mineralnych i kwasów tłuszczowych, która działa jako dodatkowa ochrona dla skóry. Bariera hydro lipidowa skóry jest kluczowa dla jej zdrowia, ponieważ utrzymuje skórę elastyczną, nawodnioną i odporną na uszkodzenia. Gdy bariera hydro lipidowa skóry jest osłabiona, skóra staje się podatna na suchość, szorstkość, zaczerwienienie i podrażnienia. Osłabienie barier może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zbyt częste mycie skóry, stosowanie silnych detergentów i kosmetyków, narażenie jej na skrajne temperatury lub zanieczyszczenie powietrza.

Jakie kroki podjąć, aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek i minimalizować widoczność tych, które już się pojawiły?

Przede wszystkim ważne jest aby uzupełniać niedobory kolagenu. Idealnym do tego suplementem będzie Collagen Sellect https://vesmed.pl/collagen-select/, który zadziała nie tylko na zmarszczki i poprawę kondycji skóry, ale dodatkowo wzmocni paznokcie i włosy. W składzie produktu znajdziemy Hydrolizat kolagenu Verisol®, ekstrakt z pszczelnika mołdawskiego DracoBelle™ Nu, biotynę, niacynę, cynk, miedź, ryboflawinę, witaminę A i witaminę C. Dobór składników w suplemencie Collagen Sellect nie jest przypadkowy, a dzięki temu możemy liczyć na realne efekty:

  • W poprawie jędrności skóry i poziomu jej nawilżenia
  • W załagodzeniu zmian skórnych, ran i blizn
  • W rozjaśnieniu skóry i rozjaśnieniu przebarwień
  • W poprawie gęstości skóry i jej elastyczności
  • W neutralizowaniu szkodliwego działania wolnych rodników
  • W regulowaniu wydzielania sebum, a tym samym w łagodzeniu zmian trądzikowych i zapalnych skóry
  • We wzmocnieniu włosów i paznokci

Dodatkowo ważne jest aby wzmocnić barierę hydro lipidową skóry stosując kosmetyki i produkty do pielęgnacji, które zawierają składniki takie jak: ceramidy, kwas hialuronowy, glicerol i lipidy, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia. Ważne jest również unikanie czynników, które mogą osłabić barierę hydro lipidową skóry, takich jak zbyt częste mycie i oczyszczanie twarzy, korzystanie z gorącej wody i silnych detergentów, unikanie używek i nadmiernej ekspozycji na słońce.

0 Comments

Leave a Comment