Co powinno znaleźć się w apteczce podróżnika?

Nie ważne czy jedziesz w góry, nad morze, czy wychodzisz na zwykły spacer do parku lub na rower. Jest kilka niezbędnych preparatów, które zawsze warto mieć przy sobie na wypadek gdyby wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Wiadomo, że jeżeli planujesz dłuższy urlop Twoja apteczka powinna być bardziej obszerna, ale zawsze warto mieć przy sobie te 3 perełki, o których piszemy poniżej.

Fenistil

Znamy go wszyscy, ale zazwyczaj wykorzystujemy go wyłącznie w sytuacjach kiedy ukąsi nas owad i swędzi skóra. Warto mieć go przy sobie nawet na leśnym spacerze, nigdy nie wiesz kiedy jakiś mały nieprzyjaciel postanowi posmakować Twojej skóry. Ukąszenia niektórych owadów są na tyle toksyczne że niemalże od razu pojawia się odczyn, swędzenie, pieczenie czy ból. Fenistil ukoi i załagodzi stan zapalny.

Ten preparat będzie też niezbędny w przypadku oparzeń, dlatego warto zabrać go na plaże. Spieczona i obolała skóra chętnie przyjmie każdą ilość Fenistilu, schłodzi skórę, załagodzi uczucie bólu i przyspieszy proces gojenia się oparzeń. Fenistil działa nie tylko na oparzenia słoneczne. Warto mieć go w domu, kiedy podczas gotowania dotkniesz rozgrzanego naczynia, pryśnie na Ciebie olej, czy przez przypadek zetkniesz się z wrzącą wodą.

Alantan plus

To maść w formie wazeliny z pentanolem. Ma właściwości natłuszczające, dogłębnie nawilża i przynosi ukojenie suchej, spierzchniętej skórze. Z uwagi na swoją gęstą konsystencję jest dość nieprzyjemna i lepiąca się, więc średnio nadaje się pod ubranie, tym bardziej że na bardziej dopasowanej odzieży mogą powstać tłuste plamy. Najlepiej stosować ją tuż po kąpieli na wilgotne ciało, albo w ciągu dnia na odsłonięte partie skóry.

Nasze ciało różnie reaguje na zmianę wody. Jeżeli jesteś na wakacjach możesz doświadczyć przesuszenia skóry, może się ona także stać chropowata, a niekiedy pojawiają się na niej delikatne krostki. Alantan załagodzi zmiany skórne i dobrze nawilży skórę, sprawiając że będzie ona gładka i odżywiona.

Alantan idealnie sprawdzi się po opalaniu. Można stosować go również na gojące się ranny, zadrapania i strupki w celu przyspieszenia regeneracji skóry.

Żel aloesowy

Aloes to sukulent posiadający wiele właściwości prozdrowotnych. W warunkach domowych można wykorzystać naturalne liście tej rośliny, poza domem czy na wakacjach idealnie sprawdzi się naturalny żel. Aloes nawilża, koi ból i chłodzi, łagodzi odczyny i swędzenie po ukąszeniach owadów, przynosi ukojenie w zmianach skórnych wywołanych alergią, a dodatkowo ma właściwości dezynfekujące.

Można stosować go nawet na delikatnie otwarte rany czy pęcherze gdy obetrze nas but – żel aloesowy załagodzi ból, a przez swoje właściwości bakteriobójcze zdezynfekuje skórę. Jeżeli jesteś w górach i ulegniesz kontuzji, możesz stosować go na obicia i stłuczenia. Żel z aloesu pomoże także spierzchniętej i zbyt mocno muśniętej skórze słońcem.

Każdy z opisanych przez nas preparatów nie zajmuje dużo miejsca, więc zmieści się do małego plecaka, damskiej torebki, a nawet nerki. Warto mieć więc jeden z tych produktów zawsze przy sobie, a szczególnie kiedy planujemy długi wyjazd i wiemy, że zakup aptecznych preparatów może być utrudniony.

0 Comments

Leave a Comment