Zdrowy kręgosłup – jak o niego dbać, by nie dokuczał nam na starość?

Siedzący tryb życia prowadzi do wielu schorzeń i nieodwracalnych procesów, jakie mogą mieć dramatyczny wpływ na nasz organizm. Brak ruchu, albo nie wielka jego dawka prowadzą do problemów z kręgosłupem i bólami pleców, nadciśnienia, problemów z niedrożnością jelit, nadciśnienia tętniczego, nadwagi, a nawet cukrzycy. Warto więc zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu i aktywności fizycznej, aby zadbać o organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Kręgosłup jest na wagę złota

Gdyby nie kręgosłup nie moglibyśmy się poruszać. Wszelkie jego urazy, siedzący tryb życia, nadwyrężenia w związku z dźwiganiem prędzej czy później, dadzą o sobie znać. Ból pleców zabiera nam radość z wielu codziennych chwil. Nie możesz swobodnie poruszać się po mieście, stany zapalne jakie pojawiają się w jego obrębie nie pozwalają Ci spać, leżeć, albo siedzieć, bo odczuwasz nieustany ból i dyskomfort. Problemem stają się nawet krótkie spacery, zmywanie naczyń, czy inne prace porządkowe jakie chcesz wykonać w domu.

Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości związane z kręgosłupem, koniecznie udaj się do lekarza. Pomocny może być neurolog, ortopeda, fizjoterapeuta, osteopata, a nawet internista, który zleci badania i pokieruje Cię do odpowiednich specjalistów.

Mądry po szkodzie? Nie dopuść do tego.

Zazwyczaj o pomoc lekarzy prosimy dopiero kiedy odczuwamy jakieś dolegliwości bólowe. Wtedy jest już za późno, ponieważ w naszym organizmie najprawdopodobniej doszło do zwyrodnień i innych nieuleczalnych dolegliwości. I chociaż da się z nimi żyć, to uczucie dyskomfortu pozostaje. Co robić na co dzień aby nie dopuścić do chorób kręgosłupa albo niwelować te, których już się nabawiliśmy?

Ćwiczenia i ruch dbają o kondycję naszych kości, mięśni i stawów. Aktywność fizyczna pomaga nam w walce z odpornością, wzmacnia organizm, umacnia kręgi kręgosłupa i mięsnie, które go podtrzymują. Najlepszym sportem dla naszego kręgosłupa będzie basen. Nie tylko podbudza umysł, rzeźbi sylwetkę i regeneruje, ale przede wszystkim rozluźnia mięśnie i odciąża nasz kręgosłup, który podczas pływania po prostu odpoczywa. Warto też zapisać się na zajęcia o tematyce zdrowego kręgosłupa, które można wykonywać najpierw pod okiem specjalisty, a następnie samemu w domu. Od czas do czasu warto odwiedzić osteopatę, który również zaopiekuje się Twoim ciałem znajdując i naprawiając urazy, o których możesz nie wiedzieć i w pierwszych fazach mogą nie dawać Ci żadnych objawów.

0 Comments

Leave a Comment