Funkcjonalna oprawa okienna to podstawa aranżacji zarówno w prywatnym mieszkaniu, jak i w gabinecie czy biurze. Do wyboru mamy firanki i zasłony, rolety oraz żaluzje, przy czym to te ostatnie przechodzą dzisiaj swój renesans. Dawniej występowały pod postacią cienkich, aluminiowych lameli, dzisiaj wprowadzają do aranżacji klasyczne piękno drewna i naturalność. Gdzie sprawdza się taka oprawa okienna?

Drewniane żaluzje – do jakiego pomieszczenia?

Żaluzje z drewnianymi lamelami (jak np. te z oferty firmy Winrol – www.winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane) stosowane są zarówno w budownictwie prywatnym, jak i w obiektach publicznych. Wybierają je właściciele firm, gabinetów usługowych czy nowoczesnych urzędów. Żaluzje drewniane mają bardzo charakterystyczny wygląd. Są jednocześnie nowoczesne i tradycyjne, naturalne i eleganckie.

Najlepiej prezentują się w salonie i profesjonalnym gabinecie, ale można bez obaw zamontować je również w sypialni czy nawet w pokoju kąpielowym. Do wnętrz, w których panują trudniejsze warunki – wysoka wilgotność powietrza, duże ryzyko zachlapania, zmienne temperatury – należy dobierać jednak żaluzje z bardziej wytrzymałych gatunków drewna lub z drewna odpowiednio zaimpregnowanego. 

W jakiej aranżacji sprawdzają się drewniane żaluzje?

Ponieważ drewniane żaluzje da się pomalować na dowolny kolor, można śmiało powiedzieć, że sprawdzą się one w niemal wszystkich popularnych dzisiaj stylach aranżacyjnych. W wydaniu naturalnym idealnie prezentują się przede wszystkim w wystroju skandynawskim, boho czy retro. Jasne drewno podkreśla ciepły i przytulny charakter takich wnętrz.

Z kolei pomalowane na biało skutecznie ocieplają charakter wnętrz w stylu loftowym i dopełniają wystrój inspirowany Prowansją. Żaluzje drewniane mogą przyjmować nawet barwę głęboko czarną, a wtedy stanowią ciekawą oprawę okienną do aranżacji w surowym stylu industrialnym. 

Jak dobrać żaluzje drewniane do wnętrza?

Aby żaluzje drewniane ładnie prezentowały się we wnętrzu i nadawały mu charakter, należy odpowiednio dobrać ich kolor do swojego wystroju, zwracając uwagę również na wielkość samego pomieszczenia, ponieważ odcień oprawy okiennej będzie miał ogromny wpływ na ogólny efekt wizualny. Kolor żaluzji z drewna można dobrać do:

  • koloru ścian, podłóg lub mebli – dzięki temu całość aranżacji będzie spójna, stonowana i harmonijna, drewno ociepli wystrój, nada mu przytulność i efekt klasycznej elegancji,
  • koloru ramy okiennej – jeśli nie mamy pewności, czy nie zmienimy koloru ścian lub mebli, dopasowanie żaluzji do stolarki okiennej będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem, do jasnych okien dobierzemy więc białe żaluzje, a do drewnianych te naturalne w zbliżonym odcieniu, bez problemu znajdziemy też żaluzje antracytowe.

Ciekawy rezultat zapewni również dopasowanie koloru żaluzji do kolorów aranżacji na zasadzie kontrastu. Takie rozwiązanie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, kiedy odcień żaluzji dobieramy do wyrazistego koloru dodatków, nadających wnętrzu charakter. 

Żaluzje drewniane wyglądają klasycznie, elegancko i designersko jednocześnie. Tworzą we wnętrzu niezwykłe efekty oświetleniowe i są ponadczasowe, ponieważ drewno nigdy nie wychodzi z mody.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

0 Comments

Leave a Comment