E-bike, czyli rower elektryczny miejski dla mało aktywnych  

Rower jest alternatywą dla samochodu. To duże udogodnienie dla mieszkańców większych miast lub mniejszych miejscowości turystycznych. Pozwala szybko przemieszczać się między różnymi lokalizacjami, dojeżdżać do pracy, wybierać się na rodzinne wyprawy rowerowe, a dodatkowo jest bodźcem do tego, aby porzucić auto czy komunikację miejską i nawołuje do zwiększenia aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Rower elektryczny miejski, to jednak duże udogodnienie dla osób mało aktywnych fizycznie lub osób starszych, które mimo wszystko pragną zadbać o swoją kondycję, ale wiedzą, że nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi przeszkodami napotkanymi w trasie.

Jak działa elektryczny rower miejski?

Rower elektryczny, choć wyglądem przypomina klasyczny rower miejski, to środek lokomocji napędzanej przez silnik elektryczny. Bateria umiejscowiona pod bagażnikiem wspomaga rowerzystę podczas pedałowania, wjazdu pod stromą górkę lub w trudnym terenie, gdzie wysiłek fizyczny w klasycznym rowerze byłby znacznie większy, a nie zawsze jest możliwy. Korzystanie z roweru elektrycznego skraca czas dotarcia do miejsca docelowego, ułatwia poruszanie się, a w razie potrzeby daje możliwość złapania oddechu. Dostępność modeli elektrycznych rowerów miejskich sprawia, że osoba w każdym wieku, bez względu na to czy jest mężczyzną czy kobietą, znajdzie dla siebie dogodną opcję.

Zasięg roweru elektrycznego miejskiego

Zasięg elektrycznego roweru miejskiego jest uzależniony od pojemności akumulatora, czyli baterii, która go napędza. Im większa pojemność, tym dłuży czas pracy i możliwość pokonania większej ilości kilometrów. W dużym uproszczeniu wygląda to mniej więcej tak:

  • Pojemność akumulatora 10Ah (360 Wh) – jazda do 90 km
  • Pojemność akumulatora 13Ah (468 Wh) – jazda do 110 km
  • Pojemność akumulatora 14,5Ah (522 Wh) – jazda do 125 km
  • Pojemność akumulatora 16Ah (576 Wh) – jazda do 135 km
  • Pojemność akumulatora 19,2Ah (691 Wh) – jazda do 160 km

Warto mieć jednak na uwadze, że nie tylko pojemność akumulatora wpływa na czas pracy baterii roweru i możliwość przejechania określnej liczby kilometrów. Dużą rolę odgrywają takie czynniki jak: teren po którym się poruszamy (im trudniejszy, tym szybciej wyczerpują się zapasy baterii), rodzaj nawierzchni (sucha, mokra, oszroniona, zaśnieżona), warunki atmosferyczne, masa ciała rowerzysty, ciśnienie w oponach, umiejętność korzystania z przerzutek czy stopnień wspomagania jazdy rowerowej (im więcej naszego nacisku podczas pedałowania, tym wolniej rozładowuje się akumulator).

Czas naładowania baterii również uzależniony jest od wielkości akumulatora i poziomu jego rozładowania. Najczęściej pełne ładowanie baterii zajmuje od 4 godzin wzwyż, do osiągnięcia 100% mocy roweru.

Jakie są zalety z posiadania roweru elektrycznego miejskiego?

Rower elektryczny jest ekologicznym rozwiązaniem, które pozwala nam cieszyć się ruchem, zmusza do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, zachęca do wyjścia z domu i do prowadzenia zdrowszego trybu życia. W przypadku dysfunkcji fizycznych, słabej kondycji lub po prostu podeszłego wieku, daje możliwość zwiedzania i odkrywania nowych miejsc czy spędzania czasu z rodziną na łonie natury. Podróżując nim do pracy, mamy gwarancję dotarcia do niej w szybkim tempie, bez zbędnego wysiłku, który objawia się niepotrzebnym potem na czole. Jest łatwy w obsłudze, praktyczny i ułatwia życie o wiele bardziej niż klasyczny rower miejski.

0 Comments

Leave a Comment