Benfica Lisbona – historia klubu, jego barwy i stadion

Sport Lisboa e Benfica, czyli SL Benfica lub Benfica Lisbona to portugalski klub sportowy, który ma swoją siedzibę w Lizbonie. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące tej najbardziej utytułowanej drużyny piłkarskiej w Portugalii!

Historia klubu Benfica Lisbona

Klub sportowy Benfica Lisbona został założony 28 lutego 1904 roku przez Cosmego Damião. Początkowo określany był jako Grupo Sport Lisboa. Sam klub piłkarski powstał z połączenia Grupo Sport Lisboa z Grupo Sport Benfica w 1908 roku.

Od tego czasu klub piłkarski SL Benfica, określany w Polsce również jako Benfica Lisbona, regularnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych rozgrywkach. Już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku doszedł do finału Pucharu Mistrzów i dwukrotnie odniósł w nim zwycięstwo.

Dzisiaj klub sportowy SL Benfica to nie tylko piłka nożna. W jego ramach działa także wiele innych sekcji sportowych, między innymi siatkówki, koszykówki, rugby, kolarstwa, hokeja na rolkach piłki ręcznej, lekkoatletyki czy waterpolo.

Barwy klubu SL Benfica

Od początku istnienia klubu ma on takie same barwy, czyli czerwoną i białą. Kolor czerwony symbolizuje determinację, energię i pełnię życia.

SL Benfica – stadion

Domowe mecze klub rozgrywa na swoim stadionie nazywanym Estádio da Luz, co można przetłumaczyć jako Stadion Światła, chociaż nazwa ma wywodzić się od Luzytanii – jednej z rzymskich prowincji.

Stadion ten został wzniesiony z okazji rozgrywek piłkarskich Euro 2004. Może on pomieścić ponad 65 tysięcy osób.

Wygląd stadionu klubu odzwierciedla jego barwy, czyli biel i czerwień.

Benfica Lisbona – osiągnięcia

Portugalski klub sportowy Benfica Lisbona ma na swoim koncie wiele udanych spotkań sportowych. Jego najważniejsze osiągnięcia to:

  • Mistrzostwo Portugalii: 37
  • Puchar Portugalii: 26
  • Puchar Ligi: 7
  • Superpuchar Portugalii: 8
  • Finalista Pucharu UEFA: 3
  • Finalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych: 5
  • Puchar Europy Mistrzów Krajowych: 2

Klub Benfica Lisbona – dodatkowe informacje

Więcej informacji dotyczących klubu można znaleźć na stronie internetowej https://www.benficalizbona.com.pl/. To polska strona, na której dostępna jest szeroka gama ciekawych informacji dotyczących tego portugalskiego klubu sportowego, między innymi jego aktualnego składu, osiągnięć oraz planowanych wydarzeń.

Dodatkowe wiadomości związane z klubem dostępne są również na innych stronach internetowych, między innymi na oficjalnej stronie klubu, na stronach magazynów sportowych i innych witrynach poświęconych piłce nożnej.

0 Comments

Leave a Comment