Mazurskie atrakcje: Kanał Mazurski

Miłośników historii oraz zabytków techniki ten obiekt może zachwycić. Kanał Mazurski to wspaniała pamiątka, której w trakcie historycznej wycieczki po Mazurach nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego turyści-historycy tak chętnie poświęcają mu swój czas?

Kanał Mazurski to ciekawa pamiątka z początków XX stulecia, której warto poświęcić swój czas z kilku względów. To ciekawe rozwiązanie, które do dziś intryguje miłośników techniki, a jednocześnie miejsce, które urzeka ciekawą okolicą. Budowa kanału miała początkowo jeden cel –odprowadzać wody z Wielkich Jezior Mazurskich do rzeki Pregoły, dzięki czemu powstawała nowa droga wodna, łącząca Mazury z Bałtykiem. Z czasem pojawiły się plany tworzenia na kanale elektrowni wodnych, jednak nie udało się ich zrealizować.
Pierwsze plany budowy kanały powstały już w latach 60-tych XIX stulecia, jednak pierwsze śluzy zaczęto budować w roku 1911. Prace wkrótce przerwał wybuch I wojny światowej, a ich wznowienie nastąpiło dopiero w połowie lat 30-tych XX wieku. Fakt, iż w tym okresie trwały już przygotowania do wojny, skłonił niektórych do snucia teorii, zgodnie z którymi Kanał Mazurski miał być wykorzystywany przez niemieckie okręty podwodne. Przeczą temu jednak wymiary śluz, choć faktem jest, iż w czasach III Rzeszy sam obiekt jak i związane z nim prace były objęte tajemnicą.
Kanał Mazurski liczy sobie 51 km, przy czym tylko 22 km znajduje się w granicach Polski (pozostały odcinek prowadzi przez tereny dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego. Kanał ten połączył jezioro Mamry z rzeką Łyną. Na tym odcinku znajduje się 10 śluz i 2 jazy walcowo-ruchowy. Wszystkie te obiekty są cennymi zabytkami techniki, obok których nie można przejść obojętnie. By zobaczyć najpiękniejsze jazy, należy wybrać się do wsi Leśniewo oraz Guja. Zachowały się również trzy mosty kolejowe i osiem mostów drogowych, ciekawie prezentują się też poprzeczne groble ziemne. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że wędrówka nad Kanałem Mazurskim staje się wyjątkową lekcją historii.

Kanał Mazurski to ciekawy punkt w programie historycznej wycieczki oraz jeden z tych zabytków, z których Mazury mogą być wyjątkowo dumne. Malownicza okolica oraz dobre zagospodarowanie sprawiają, że zaplanowanie dłuższego pobytu w tym miejscu nikomu nie sprawi problemów. A kto znajdzie tanie noclegi w tej części Mazur, ten będzie mól poznawać nie tylko tajemnice Kanały Mazurskiego, ale i leżących w jego pobliżu miejscowości.

0 Comments

Leave a Comment