Na co zwrócić uwagę kupując rower?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerów,  wśród których wybór idealnego modelu nie zawsze stanowi proste zadanie. Z uwagi na szeroki wybór zarówno modeli jak i elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu idealnego jednośladu, warto poznać podstawowe wskazówki które ułatwią wybór nawet najmniej doświadczonym rowerzystom.

Najbardziej popularne modele rowerów

Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich celów będzie głównie wykorzystywany, zastanowić się nad tym czego oczekuje się od nowo zakupionego roweru oraz po jakich nawierzchniach będzie jeździł. Niektóre rodzaje będą idealne do jeżdżenia po drogach asfaltowych, inne z kolei sprawdzą się doskonale w terenie. Dobrym rozwiązaniem są także rowery uniwersalne które sprawdzają się na większości nawierzchni. Do najbardziej popularnych modeli rowerów zaliczyć należy:

– rowery miejskie przeznaczone do jazdy po mieście,  a z uwagi na szerokie siodełko oraz wygiętą kierownicę korzystanie z nich jest bardzo komfortowe,

– rowery górskie określane inaczej jako rowery MTB przeznaczone do jazdy w trudniejszym i bardziej wymagającym terenie,

– rowery trekkingowe sprawdzające się podczas przemierzania długich odcinków dróg, zarówno nieutwardzonych jak i asfaltowych,

– rowery crossowe, które są połączeniem rowerów trekkingowych oraz MTB i sprawdzają się podczas rekreacyjnych wyjazdów za miasto, jednocześnie mogą z powodzeniem być wykorzystywane jako rowery miejskie.

Dobrej jakości poradniki dotyczące zakupu odpowiedniego roweru, można znaleźć na http://sbft.pl/.

Kluczowe elementy – rama oraz rozmiar kół

Dwa podstawowe elementy na jakie należy zwrócić uwagę wybierając wygodny i solidny rower to rama oraz wielkość kół. Rama rowerowa powinna zostać dopasowana idealnie do wysokości użytkownika roweru. Dobrze dobrany rozmiar ramy wpływa na komfort jazdy, sprawia że korzystanie z roweru jest wygodne oraz nie męczy kręgosłupa i ramion. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem wykonać dokładne pomiary. Warto też zwrócić uwagę na materiał z którego została wykonana rama. Osobom którym zależy na komforcie jazdy poleca się ramy wykonane z karbonu lub aluminium, bowiem ten materiał jest dużo lżejszy niż stal z których często wykonuje się ramy rowerowe.

Współczesne rowery posiadają koła różnego rozmiaru. Koła należy dobierać nie tylko do wzrostu użytkownika ale także biorąc pod uwagę własne preferencje dotyczące jazdy. Większy rozmiar kół przekłada się na większą wydajność jazdy oraz mniejszą utratę prędkości, z kolei koła o mniejszych rozmiarach gwarantują większe przyspieszenie. Zaletą większych kół jest także  łatwiejsze pokonywanie przeszkód.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając idealny rower?

Hamulce oraz amortyzacja to elementy które wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Do najczęściej spotykanych typów należą hamulce szczękowe oraz tarczowe.  Hamulce szczękowe składają się z dwóch ramion ułożonych naprzeciwko siebie, które podczas hamowania zaciskają się na obręczy koła, natomiast hamowanie za pomocą hamulców tarczowych odbywa się poprzez ocieranie się klocków o tarczę znajdującą się na kole. W przypadku korzystania z roweru po nierównych i wyboistych drogach dobrym rozwiązaniem jest wybór roweru wyposażonego w amortyzator.

Część rowerów zamiast amortyzatora posiada tzw. sztywny widelec, którego zaletą jest możliwość szybszego przemieszania się z uwagi na mniejszą wagę. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj napędu w który wyposażony został jednoślad. W przypadku jazdy rekreacyjnej wystarczająca ilość przełożeń waha się w przedziale od 3 do 9.

0 Comments

Leave a Comment