Jak wybrać pierwsze buty do tenisa?

Obuwie podobnie jak sprzęt sportowy i strój to niezwykle ważna rzecz dla każdego sportowca. W przypadku gry w tenisa powinniśmy się skupić na odpowiednim doborze rakiety, piłki i, oczywiście, obuwia. Wybierając buty najlepiej skupić się na rodzaju podeszwy oraz dopasowaniu butów do stóp. Tenis to wyjątkowo wymagająca dyscyplina sportu a niewygodne czy niewłaściwe obuwie może powodować kontuzję i wpływać negatywnie na nasze wyniki. Podpowiadamy jak wybrać pierwsze buty do tenisa.

Profesjonalne buty do tenisa – dlaczego warto?

Wiele początkujących osób zastanawia się, czy zakup drogiego sprzętu i profesjonalnych butów na początku swojej przygody z tenisem to dobry pomysł. Na pierwsze treningi wybierają najczęściej standardowe buty sportowe, jakie można znaleźć w zwykłych sklepach obuwniczych bądź buty miejskie, które nie mają nic wspólnego ze sportem. Tenis jest bardzo dynamiczną grą i wymaga od zawodników ciągłego poruszania się i przemieszczania na korcie w różnych kierunkach. Zwykłe buty mogą powodować kontuzje i pogarszać wyniki, a także wpływać negatywnie na komfort i po prostu nie nadawać się na daną nawierzchnię. CO brać pod uwagę wybierając pierwsze buty do gry w tenisa?

Podeszwa butów do tenisa

Większość osób podczas zakupu pierwszy butów do gry w tenisa bierze pod uwagę ich podeszwę. Można wybrać trzy rodzaje obuwia biorąc pod uwagę właśnie podeszwę, a każda z nich sprawdzi się na innej nawierzchni. Wyróżnia się:

  • buty na korty twarde – to twarde buty, które sprawdzą się znakomicie na najtwardszych nawierzchniach. Zapewniają wysoki komfort i umożliwiają naturalny ruch podczas gry, co wpływa pozytywnie na wyniki zawodnika i jego wygodę. Warto zauważyć, że właściwie dobre buty zapobiegają kontuzjom, które na długi czas mogą wykluczyć ze sportu. Buty na korty twarde posiadają elastyczne rowki, sztywną cholerę i sporą ilość amortyzatorów. Obuwie tego rodzaju sprawdza się również na innego rodzaju powierzchniach. To również najczęstszy i najlepszy wybór dla gracza początkującego. Obuwie do gry w tenisa z podeszwą do każdej nawierzchni można znaleźć w specjalistycznych sklepach sportowych stacjonarnych i internetowych jak https://dotenisa.pl/buty-do-tenisa-meskie-c-11.html.
  • buty na mączkę (korty ziemne) – to obuwie, które posiada specjalny bieżnik. Wpływa on na przyczepność do podłoża, sprawia, że buty nie przywierają do mączki i łatwo się pozbyć jej resztek po treningu lub meczu. Obuwie tego rodzaju jest dobrze dopasowane do stóp, posiada wzmocnioną część boczną i zapewnia znakomitą stabilność, nawet podczas ciągłe ruchu czy ślizgów do piłki.   
  • buty na sztuczną trawę – posiadają płaską podeszwę z wypustkami, które wpływają znakomicie na przyczepność do podłoża, nawet kiedy trawa jest mokra. Obuwie to jest wyjątkowo elastyczne, gdyż jest wykonane z gumy.

Odpowiednie dopasowanie

Rodzaj podeszwy jest bardzo istotny podczas zakupu butów, ale należy pamiętać również o tym, by obuwie były idealnie dopasowane do naszych stóp. Buty do tenisa nie mogą być zbyt luźne, ale też nie mogą być zbyt ciasne. Zapiętek powinien być sztywny, a śródstopie wygodne. Należy zwrócić uwagę na szerokość stopy oraz zapewnić sobie jak najlepszą amortyzację. Buty do tenisa nie mogą w żaden sposób powodować uczucia dyskomfortu. Przed zakupem najlepiej przymierzyć je w sportowych skarpetach, w których planujemy grać (sportowe skarpetki są nieco grubsze od tych standardowych). Najlepiej również zostawić około 1cm wolnej przestrzeni na palce, które pod wpływem wysiłku mogą spuchnąć.

0 Comments

Leave a Comment