Działanie aloesu

Kremy i żele z aloesu mogą być stosowane w różnych dawkach. Niektóre kremy do leczenia oparzeń mają tylko 0, 5% aloesu. Inne zaś, stosowane do leczenia łuszczycy mogą zawierać nawet do 70% aloesu. Jako doustna suplementacja, aloes nie ma ustalonych dawek. W przypadku zaparć zaleca się stosowanie 100-200 miligramów soku z aloesu – lub 50 miligramów ekstraktu z aloesu – codziennie, w razie potrzeby. W przypadku cukrzycy należy zaś stosować 1 łyżkę żelu. Pamiętaj też, ze wysokie dawki doustne aloesu lub lateksu (soku z aloesu) są niebezpieczne. Zapytaj więc lekarza o poradę na temat korzystania z aloesu.
Naukowcy ostrzegają też przed ciągłym stosowaniem aloesu. Jednakże jeśli produkt zawierający aloes, jest jednocześnie wolny od aloiny – wyciągu z rośliny, który jak stwierdzono powoduje raka jelita grubego u szczurów – może być stosowany jako miejscowy środek do skutecznego leczenia oparzeń słonecznych i napojów w postaci soku. Warto też pamiętać, że aloina znajduje się pomiędzy zewnętrzną częścią liścia aloesu i jest lepką substancją.


Aloes stosowany miejscowo może powodować podrażnienia skóry. Natomiast aloes stosowany doustnie może mieć działanie przeczyszczające. Może też powodować biegunkę i skurcze. U osób, które zażywają aloes dłużej niż przez kilka dni, mogą wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitów we krwi. Może również zaplamić okrężnicę, więc ciężko będzie wówczas zrobić kolonoskopię okrężnicy. Więc unikaj stosowania aloesu na miesiąc przed planowaną kolonoskopią. Żel aloesowy podawany miejscowo lub doustnie powinien być wolny od aloiny, która może powodować podrażnienia przewodu żołądkowo-jelitowego.
Nie należy stosować miejscowo aloesu do leczenia głębokich cięć lub poważnych oparzeń. Osoby uczulone na czosnek, cebulę i tulipany są bardziej narażone na alergię na aloes. Pamiętaj też, że wysokie dawki aloesu stosowanego doustnie są niebezpieczne. Nie należy więc przyjmować aloesu doustnie, jeśli masz problemy jelitowe, choroby serca, hemoroidy, zaburzenia czynności nerek, cukrzycę lub zaburzenia elektrolitowe.


Jeśli regularnie bierzesz leki, należy porozmawiać z lekarzem, przed zażyciem suplementów z aloesem. Mogą one bowiem wchodzić w interakcje z lekami i suplementami: np. lekami na cukrzycę, serce, a także środkami przeczyszczającymi, steroidami i korzeniami lukrecji.
Suplementy zawierające ten składnik nie powinny być stosowane u dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

0 Comments

Leave a Comment